Vážení divadelní přátelé,

 tak jako každý rok, i letos jsme 27. března oslavili Mezinárodní den divadla, a tak jako obvykle, byla o poselství požádána významná osobnost, aby se při této příležitosti zamyslela nad rolí a důležitostí divadla jako umělecké formy a upozornila na jeho význam pro lidská společenství i jednotlivce a na jeho potenciál pro ekonomický růst. Autorem prvního poselství ke Světovému dni divadla byl Jean Cocteau a v roce 1994 zvolila mezinárodní divadelní komunita jako autora poselství Václava Havla. V letošním roce toto poselství formulovala divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren, která je jednou z nejznámějších a nejuznávanějších hereček, kterou můžeme znát z divadelních, filmových i televizních produkcí z celého světa. Za své skvělé a všestranné herecké výkony získala mnoho cen, mezi nimiž nechybí Oscar z roku 2007 za film „Královna“.

Svou divadelní kariéru zahájila rolí Kleopatry v londýnském National Youth Theatre. Krátce působila také v Manchesteru a poté nastoupila do Královské shakespearovské společnosti. Po čtyřech úspěšných letech však naprosto změnila směřování své kariéry a rozhodla se vstoupit do Mezinárodního centra divadelního výzkumu, divadelní společnosti založené oceňovaným režisérem Peterem Brookem, s níž pak odjela na turné po Africe a Americe. Od té doby se objevovala v nejrůznějších produkcích na West Endu, Fringe festivalech, v Královské shakespearovské společnosti, v londýnském Národním divadle i na newyorské Broadwayi, kde mimo jiné obdržela nominaci na cenu Tony za „Měsíc na vsi“ a za „Tanec smrti“, v němž hrála s Ianem McKellenem. Z dalších produkcí vyniká „Sestup Orfeův“ divadelní společnosti Donmar Warehouse a „Smutek sluší Elektře“ londýnského Národního divadla. Za obě tyto inscenace byla v kategorii Nejlepší herečka nominována na cenu Laurence Oliviera. Do londýnského Národního divadla se vrátila ještě v roce 2009, kdy ztvárnila titulní roli Racinovy Faidry. Ve své zatím poslední divadelní inscenaci si v roce 2013 na londýnském West Endu opět zahrála roli královny Alžběty II. v Morganově „Audienci u královny“. Za tuto roli získala cenu Laurence Oliviera a cenu WhatsOnStage za Nejlepší herečku. V únoru 2015 tutéž hru, s Helen Mirren stále v hlavní roli, nastudovalo newyorské Gerald Schoenfeld Theatre. Mirren pak v kategorii Nejlepší herečka získala také cenu Tony. Kromě své divadelní kariéry je Helen Mirren známá také ze svých veleúspěšných televizních a filmových rolí. V roce 2003 obdržela Řád britského impéria s titulem Dame Commander.

Helen Mirren: Poselství ke Světovému dni divadla 2021

„Tato doba je pro živá vystoupení velice nepříznivá a řada umělců, techniků a mužů i žen za scénou i na scéně musí bojovat o přežití v oboru, který je již tak plný nejistoty.

Snad jim ona neustálá nejistota dodala také důvtip a odvahu, díky nimž pandemii překonají.

I v těchto nových podmínkách našli díky své představivosti nápadité, zábavné i dojemné způsoby, jak komunikovat – z velké části samozřejmě přes internet.

Už od počátku své existence si lidé vyprávějí příběhy. Překrásná kultura divadla nezanikne, dokud budeme naživu.

Potřeba tvořit, kterou pociťují scenáristky a scenáristé, designérky a designéři, tanečnice a tanečníci, zpěvačky a zpěváci, herečky a herci, hudebnice a hudebníci, režisérky a režiséři, nikdy nevyhasne. Už velice brzy se opět plně rozvine a projeví se s novou energií a v nových pohledech na svět, který všichni společně obýváme.

Už se nemohu dočkat.“

A my s Vámi, vážená Dame Commander!

 Za všechny kolegy se na setkání s vámi v hledištích Městského divadla Brno těší

Stanislav Moša 1. 4. 2021
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací