Monty Python´s Spamalot

Monty Python´s Spamalot

 • Žánr Zpěvohra
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra28. duben 2018
 • Délka představení2:30 hod.
 • Počet repríz56
 • Cena 640 - 680 Kč

bláznivá muzikálová komedie podle Monty Pythonů

Kdopak by neznal legendárního bojovníka krále Artuše? A bájný hrad Camelot, kde se shromáždili rytíři kulatého stolu, aby spojili rozdrobenou Británii a bojovali proti nepřátelům a nakonec spolu vyrazili hledat Svatý Grál? Všichni tuto pověst známe. Jenže možná to ve skutečnosti bylo trošku jinak…

Komediální skupina Monty Python vznikla v jedné indické restauraci v londýnském Hampsteadu v květnu 1969, kdy se pět Britů a jeden Američan rozhodli, že spojí své síly a vytvoří komediální seriál pro BBC. Tak vznikl Monty Pythonův létající cirkus (Monty Python's Flying Circus), seriál plný skečů, absurdních situací a výsostného britského humoru; vysílal se 4 sezóny v letech 1969-1974 a má celkem 45 dílů. Kromě živých show se poté „Pythoni“ vrhli mimo jiné na celovečerní filmy, mezi nejznámější patří Smysl života (The Meaning of Life, 1983), Život Briana (Monty Python's Life of Brian, 1979) a právě Monty Python a Svatý Grál (Monty Python and the Holy Grail, 1974).

Muzikál Spamalot, který vznikl podle scénáře posledně jmenovaného, přetavil do divadelní podoby jeden ze členů slavné recesistické skupiny Eric Idle spolu s hudebním skladatelem Johnem Du Prezem. Slavná broadwayská premiéra se uskutečnila v březnu 2005 a dílo přineslo svým autorům tři Ceny Tony – včetně té hlavní za nejlepší muzikál sezóny 2004/2005. Muzikál, kde žádný nápad není dost bláznivý a který je nabitý absurdním břitkým humorem, bude pravým bonbónkem nejen pro milovníky Monty Pythona, ale pobaví všechny, kteří se rádi smějí. 

Autor

 • John Du Prez
 • Eric Idle
 • Graham Chapman
 • John Cleese
 • Tery Gilliam
 • Terry Jones
 • Michael Palin

Asistent režie

Dramaturg

Hudební nastudování

 • Dalibor Tuž

Dirigent

 • Dalibor Tuž
 • Jakub Urban

Sbormistr

Choreografie

Asistent choreografie

Světelná režie

 • David Kachlíř

Zvuková režie

 • Martin Pitzmos

Zvuková supervize

 • Jiří Topol Novotný

Scénické projekce

 • Petr Hloušek

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Masky

 • Andrea Kučerová, Adéla Kučerová

Král Artuš

Sir Bedever

Dáma z jezera

Historik, Ne mrtvý Fred etc.

Hlas Boha

MONTY PYTHON’S SPAMALOT ANEB SVĚT PODLE SLOVÁKA(Ů)

Kateřina Šebelová 1. květen 2018 zdroj www.epochtimes.cz

Městské divadlo Brno svůj repertoár nově doplnilo o muzikál Spamalot (…) Brněnské podoby se zhostil režisér Stanislav Slovák, který je známý svou láskou k břitkému humoru. (…) Režisér se svým tvůrčím týmem se sice drží pythonovské linie, ale přesto typicky britské prvky přibližuje českému divákovi. Není ani nutné znát Monty Python’s či detailní britskou historii či jejich často spletité legendy. V brněnské podobě se jedná o humor a zábavu především, a tak roztříštěnou dějovou linii Slovákův tým v čele s režisérem učesal po svém. (…) Příběh o legendárním králi Artušovi, který má sjednotit ztrápenou a rozvrácenou zemi, v podání Monty Pythonů nabízí skeči a ironií nabitý příběh, který si tropí šoufky z dalších britských legend. A tak jen pobaveně můžeme sledovat zoufalého Artuše, který jen obtížně hledá a nachází srdnaté rytíře ke svému stolu a ke splnění svého poslání. Když nalezne rytíře, naráží na spoustu překážek, které jim ztěžují cestu. (…) Nejvíce pozornosti na sebe strhává sám rytíř Artuš v podání Lukáše Vlčka. Jeho roztomile popletený vůdce všech Britů si sympatie diváků získá poměrně brzy, a to jak herecky, tak i pěvecky. Navíc šarm Lukáši Vlčkovi rozhodně nechybí a v roli udatného rytíře splňuje s lehkostí svůj úkol na výbornou. Žádnou zábavu nepokazí ani oddaný sluha Patsy v podání Ondřeje Halámka, který se zapíše svou dokonalou komickou pózou a nesmrtelnou imitací koňských kopyt. Nezklame ani Daniel Rymeš jako bojácný Sir Robin. Jedinou ženskou představitelkou je zde Dáma z jezera, kterou si s noblesou zahrála a zazpívala Sára Milfajtová. Její náročná pěvecká čísla i humor budou jistě patřit k ozdobám inscenace a rozhodně byly pro herečku velkou výzvou. Zasmějeme se Lukáši Janotovi v roli Sira Galahada, který pobaví kromě svého projevu a pěkných pěveckých čísel i legrační parukou. Jako vždy si dobře vede sehraná company, která v choreografii Martina Packa předvádí našlapanou show plnou tance a zpěvu. Silnou složku tvoří jako vždy dobře sehraný orchestr pod taktovkou Daniela Tuže. (…) Muzikál Spamalot si jistě podmaní milovníky břitkého pythonovského humoru. Nabízí spoustu skečů, parodie, nezařaditelný až absurdní humor, který si dělá legraci ze všeho a ze všech. (…)

 

 

SPAMALOT V BRNĚ: VÝTEČNĚ NASEKANÁ ZÁBAVA

Luboš Mareček 30. duben 2018 zdroj www.mestohudby.cz

Břitký humor, skvělé melodie, rozkošnou pohádkovou scénografii, báječné herecké výkony a nápaditou režii si dosyta užijí návštěvníci poslední muzikálové novinky Spamalot v Městském divadle Brno. Inscenace Stanislava Slováka je ukázkou svižného, důvtipného a po všech stránkách kompaktního hudebního divadla. A troufám si tvrdit, že na jevišti Hudební scény MdB jde o nejlepší muzikálovou inscenaci sezóny. (…) Spamalot si dělá legraci ze všeho: z historie i z muzikálového žánru. Ale pokud chceme něco ironizovat a zesměšňovat, musíme to nejdříve skvěle umět, čehož je brněnská inscenace Spamalotu svrchovaným důkazem. (…) Vše je tady laděno do barvotiskové pohádkovosti. Velmi vydařená scéna Christopha Weyerse je záměrně jen dvojrozměrná (…) Výtečné jsou kostýmy Andrey Kučerové a Adély Kučerové, které nenuceně podtrhují nadsázku toho všeho stejně jako historické reminiscence na raný anglický středověk. Další velkou předností této nové inscenace je její báječné a nepolevující tempo, podobně jako neustálý přísun situačních a slovních vtípků. (…) Výtečné hudební nastudování i zvuk této zdařilé muzikálové estrády tvoří další bod plus podobně jako choreografie, kterou dělal Martin Pacek. Za největší bonus celého večera ovšem považuju ukázku četných a rozličných komických poloh protagonistů. Mimořádně uchopené a do detailů precizované komediální herectví všech členů souboru je právě oním nutným předpokladem, že si zde na podobný titul mohou troufnout a že to tak dobře vyjde. (…) Ani nevím koho dříve a více chválit. Jako Král Artuš se v uměřené groteskní pozici představil Petr Štěpán, komicky precizní je Dušan Vitázek v mnoha rolích a jeho legrační slovní ekvilibristika tvoří samostatnou kvalitu inscenace. Přesný je i Sir Robin v podání Marca Salvadoriho stejně jako Jan Brožek v roli Artušova poskoka Patsyho. Maximum humoru ze svých rolí vytěžil Aleš Slanina i Jiří Ressler. Parodovanou ale stejně taky skutečně hvězdou je tady Andrea Zelová v roli Dámy z jezera. V pěvecky náročných a bravurně zvládnutých partech si herečka dělá legraci sama ze sebe a v suverénních pěveckých výstupech ještě umí shazovat manýry operního zpěvu, gospelu či třeba scatování. Muzikál Spamalot nepobaví jen znalce raného středověku britských ostrovů nebo věrné fanoušky Monty Pythonova létajícího cirkusu. Bavit se tady skutečně budou i návštěvníci divadla, kteří film ani jinou tvorbu skupiny neznají. V Brně stvořili výtečně odsypávající hudební šou, kterou tady hrají až s maniakálním nasazením a kolektivní souhrou. Radost ze hry i břitkého humoru při brněnském Spamalotu vás prostoupí cele a nejen vaše smíchem namožené bránice.

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->