TŘI MUŠKETÝŘI

TŘI MUŠKETÝŘI

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Biskupský dvůr
 • Premiéra17. červen 2018
 • Délka představení2:40 hod.
 • Počet repríz19
 • Derniéra10. leden 2022

bohatýrsko - milostná hudební komedie o 12 obrazech podle románu Alexandra Dumase

Na Biskupském dvoře hrajeme za každého počasí!

Čtyři nerozlučné přátele z počátku 17. století zná celý kulturní svět. Mladý, radostný a statečný d´Artagnan, rozumný, tajemný a srdečný Athos, chvástavý, bodrý a silný Porthos a zbožný, subtilní a hloubavý Aramis se znovu a znovu v nových zpracováních vydávají na strastiplnou cestu, aby zabránili nekalým plánům intrikána par excellence - kardinála Richelieu. Nesmrtelný příběh největšího romantického prozaika a dramatika Alexandra Dumase znají čtenáři již od roku 1844 a od té doby se objevil v dlouhé řadě filmových i divadelních zpracováních. Také naši diváci se s ním před časem seznámili v úspěšné adaptaci režisérky Hany Burešové. Nyní se ovšem vrátí v jiné, veršované verzi Vítězslava Nezvala, která pro prostředí Biskupského dvora ideálně zdůrazňuje romantické a historické linie známého příběhu. Čtyřiatřicetiletý básník vytvořil dramatizaci v roce 1934 na zadání dramaturgie Vinohradského divadla, od té doby se hrála mimo jiné v roce 1953 v Karlínském divadle v režii Václava Kašlíka a v roce 1982 byla v režii Ladislava Rychmana zpracována ve dvoudílný televizní film. Čeká nás tedy znovu setkání se zamilovanou královnou a vévodou z Buckinghamu, kterým se na povel kardinála snaží škodit hrabě Rochefort a záhadná Mylady de Winter, nebude chybět ani přátelský sluha Planchet a krásná Constance Bonacieux. Strhující cesta za diamantovými přívěsky nabízí ideální divadelní zážitek před začátkem léta. Pod širým nebem tak budou diváci moci v nové verzi sledovat známý příběh plný lásky, intrik, statečnosti a především přátelství v režii Igora Ondříčka, který pro tento prostor již zdárně připravil inscenaci Noc na Karlštejně. 

Autor

 • Alexandre Dumas
 • Vítězslav Nezval

Asistent režie

Kostýmy

Scéna

 • Tomáš Rusín

Hudba

Korepetice

Choreografie

 • Hana Vašáková

Světelná režie

 • Martin Seidl

Pohybová spolupráce

 • Josef Jurásek

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Scénické projekce

 • Petr Hloušek

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Masky

 • Renáta Školoutová

D´Artagnan

Athos, mušketýr

Porthos, mušketýr

Aramis, mušketýr

Paní Bonacieux, švadlena královnina

Milady, kardinálova špionka

Kardinál Richelieu

Královna Anna

Vévoda Buckingham

Král Ludvík XIII.

De Tréville, kapitán mušketýrů

Pan Bonacieux

La Porte, Kardinálův písař, Buckinghamův zlatník a další

Rochefort, kardinálův náhoční

První dvorní dáma a další

Druhá dvorní dáma a další

Třetí dvorní dáma a další

Paní de Chevreuse a další

Otec d´Artagnanův, Kardinálův písař, První domnělý cestář a další

Planchet, sluha d´Artagnana a další

Basin, sluha Aramisův a další

Mousqueton, sluha Porthosův a další

Grimaud, sluha Athosův a další

Hostinská "U svobodného mlynáře" a další

Markytánka a další

Cikánka a další

První host a další

První mušketýr, Druhý domnělý cestář a další

Druhý mušketýr, Třetí domnělý cestář a další

Třetí mušketýr, Čtvrtý domnělý cestář a další

Komorník pana de Tréville, Hostinský v Calais a další

Jussac, velitel kardinálovy stráže, První hráč a další

Jiný velitel kardinálovy stráže, Druhý hráč a další

Paní de Bois-Tracy a další

Královský kancléř, Třetí hráč a další

Buckinghamův komorník a další

Hosté, Lid, Dvořané, Služebnictvo, Mušketýři, Kardinálovci a další

TŘI MUŠKETÝŘI POD BRNĚNSKOU OBLOHOU

Peter Stoličný 29. červen 2018 zdroj www.kultura21.cz

(…) Dramaturgové Městského divadla v Brně, Klára Latzková a Miroslav Ondra, spolu s režisérem inscenace Igorem Ondříčkem zvolili inscenování díla jako klasickou (a úsměvnou) romantickou hru se zpěvy, tanečními a atraktivními šermířskými výstupy. (…) A bylo se na co dívat! Novou hudbu zdařile zkomponoval a realizoval skladatel David Rotter. (…) Celkový nadhled, to byla správně vedená režie Igora Ondříčka. (…) Všichni byli interpretačně výborní. A občas bylo na scéně najednou více než čtyřicet (!) interpretů. Bylo by asi nudné všechny jmenovat a stále chválit. (…)

 

MUŠKETÝŘI POD ŠIRÝM NEBEM VERŠUJÍ I ZPÍVAJÍ

Lenka Kolegarová 21. červen 2018 zdroj Brněnský deník

Známý příběh tří mušketýrů zdramatizovaný Vítězslavem Nezvalem nabídlo letos jako svou premiérovou novinku na Biskupském dvoře Městské divadlo Brno. Režisérovi Igoru Ondříčkovi se podařilo vybalancovat romantický patos textu, inscenaci odlehčil humorem a zpěvnými čísly. (…) Největší devízou Nezvalovy verze je převyprávění celého příběhu v alexandrínu, tedy dvanáctislabičném rýmovaném verši. Brněnský soubor si s jeho přednesem poradil na výbornou, verše znějí z úst herců bezchybně, a přitom neokázale. (…) V kombinaci s humorem a nadhledem vetkaným do příběhu je výsledkem zábavná podívaná přesně určená pro letní produkci pod širým nebem. (…) Herecké obsazení čítá okolo šedesátky (!) herců. Za všechny jmenujme Jana Brožka coby d’Artagnana, Lucii Bergerovou jako královnu Annu, Jiřího Macha v postavě kardinála Richelieu, Elišku Skálovou jako paní Bonacieux, Barboru Goldmannovou jako špionku Mylady či Kristiana Pekara coby vévodu Buckinghama. (…)

 

TŘI MUŠKETÝŘI NA BISKUPSKÉM DVOŘE ŘÁDÍ I BAVÍ

Jaroslav Štěpaník 20. červen 2018 zdroj www.novinky.cz

(…) Nezvalova hra je uváděna s podtitulem „Bohatýrsko-milostná komedie“. Je provedením, v němž se prolíná básníkův verš vázaný se scénickým humorem, až nevázaným. Zachován je text k písním básníka, autorem hudby je však David Rotter. Jeho hudba, žánrově rozmanitá, danému pojetí jevištní podoby sedí. Posluchač si může užít nejen rytmické skladby, ale i bujaré, komiku posilující choreografie a zpěv sólistů a sboru za využití nečekaných rekvizit. Nechybí však ani pěkné a chytlavé lyrické melodie, bez nichž by slavné předloze něco podstatného chybělo. Inscenace je pojata v humorné nadsázce, v rozverném až rozpustilém duchu za režie Igora Ondříčka. Komika graduje právě v hudebních číslech, také v akčních mušketýrských soubojích s kardinálovou gardou. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->