Mamma Mia!

Mamma Mia!

 • Žánr Muzikál
 • Scéna Hudební scéna
 • Premiéra19. říjen 2019
 • Délka představení2:55 hod.
 • Počet repríz154
 • Cena 820 - 880 Kč

legendární muzikál

Málokterý muzikálový titul způsobil doslova celosvětový poprask tak jako muzikál Mamma Mia!, který je plný nesmrtelných hitů švédské skupiny ABBA. Patří do skupiny tzv. jukebox muzikálu, kdy se pro již existující písně vymyslí nový, originální příběh, do nějž se povětšinou známé hity zasadí. Autorce scénáře tohoto muzikálu Catherine Johnsonové se postup, který se často nesetkává s nadšeným přijetím, vyvedl znamenitě. Zkušená britská dramatička dokázala napsat zábavný strhující příběh, jehož jsou známé písně nedílnou a přirozenou součástí. Muzikál měl premiéru již v roce 1999 v londýnském Prince Edward Theatre, byl nominován na čtyři ceny Laurence Oliviera a následně i na pět amerických cen Tony, když byl v roce 2001 úspěšně uveden na Broadwayi. Od té doby se hrál doslova po celém světě a dočkal se i slavné filmové adaptace. V roce 2008 ve filmu Mamma Mia! zazářila Meryl Streepová, Pierce Brosnan, Colin Firth a další a z muzikálu se stal doslova fenomén. Není divu, že se v roce 2018 dočkal film pokračování, respektive prequelu. Nový film Mamma Mia! Here We Go Again vypráví o tom, co prvnímu dílu předcházelo.

Na podzim roku 2019 se tedy konečně i naši diváci mohou těšit na romantický příběh se svižnou komediální zápletkou, v níž se dvacetiletá Sophie snaží v den své svatby zjistit, kdo je její otec, a proto na malebný řecký ostrůvek pozve všechny tři potenciální nápadníky z minulosti své matky. Novou sezónu tak zahájíme na Hudební scéně v divokém rytmu nezapomenutelných hitů jako je Super Trouper, Dancing Queen, Money, Money, Money či The Winner Takes It All.

Video z inscenace najdete zde.

Autor

 • Benny Andersson
 • Björn Ulvaeus
 • Catherine Johnson

Režie

Překlad

 • Adam Novák

Dramaturg

Hudební nastudování

Choreografie

Asistent choreografie

Úprava

 • Petr Gazdík

Úprava hudebního aranžmá

 • Daniel Kyzlink

Klavírní výtah a vokální nastudování

 • Karel Škarka

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Produkce

 • Zdeněk Helbich

Asistent zvukové supervize

 • Petr Gazdík

Zvuková režie

 • Michal Hula

Světelná režie

 • David Kachlíř

Plakát

 • Petr Hloušek, Tino Kratochvil

Zvuková supervize

 • Jiří Topol Novotný

Ali

Swing

Off-stage

LÍBIVÝ MUZIKÁL (…)

Vít Závodský 3. únor 2020 zdroj Týdeník Rozhlas

(…) V režii a úpravě zkušeného Petra Gazdíka na Hudební scénu razantně vtrhl světově populární takzvaný jukebox muzikál Mamma Mia!. (…) Jednoduchá, chytře vystavěná story, v níž se v den své svatby dvacetiletá Sophie pokouší zjistit, kdo ze tří někdejších matčiných milenců je její otec, má v Městském divadle Brno všechny předpoklady profesionálně perfektního ztvárnění. Emil Konečný evokoval slunnou atmosféru řeckého ostrova hlavně pohyblivými domky, Eliška Ondračková Lupačová ji oživila pastelovými kostýmy. (…) Výsledkem je kvalitní oddechový hit. (…)

 

ABBA V BRNĚ

Lukáš Dubský 3. leden 2020 zdroj www.i-divadlo.cz

Muzikál Mamma Mia! má v Městském divadle Brno velký divácký úspěch, je vyprodáno na dlouho dopředu, notoricky známé písně skupiny ABBA zkrátka lákají. (…) Divadlo se pokoušelo vyjednat, aby mohly písně zůstat v originále, to bohužel licenční podmínky neumožňují. Držitelé autorských práv to vysvětlují, že chtějí, aby diváci slyšeli písně ve svém jazyce a dokonale tak porozuměli příběhu. (…) Velice povedená je scéna Emila Konečného, letní řecký ostrůvek umí vsugerovat zdařileji než londýnský originál. Povedly se i kostýmy Elišky Ondráčkové Lupačové. (…) Ivana Vaňková je vynikající Donnou, v jejím podání je Donna silnou ženou, o poznání méně ztřeštěnou, než bývá zvykem. Pěvecky se Vaňková rozjíždí postupně, aby nakonec oslnila ve stěžejní Donnině písni The Winner Takes It All. Velice zábavné jsou její společnice Rosie a Tanya v podání Lucie Bergerové a Johany Gazdíkové. (…) Z trojlístku potenciálních otců jednoznačně vyčnívá Robert Jícha v roli Harryho, který se kromě komického talentu blýskne i jedním skvěle podaným pěveckým číslem. (…)

 

 

MAMMA MIA TO ROZSVÍTÍ!

Vratislav Mlčoch 4. listopad 2019 zdroj www.babocka.vram.cz

Do divadla přijdete tak nějak normálně, v neutrální náladě, ani sranda, ani smutek, trochu starostí a něco radosti, normálka. A stane se div, když ne rovnou zázrak, protože z divadla jdete spokojení, rozradostněni, rozesmátí. To všechno díky shledání – shledání s písničkami Abby a bezva partou Městského divadla Brno. (…) Zvedne se opona a na jevišti jásají radostí tři puberťačky, že se shledaly. Chvíli na to jásají tři dospělé ženy, rovněž díky shledání. (…)

Na jevišti se pořád zpívá a tančí a už vás mají. (…) Kdybyste neseděli zaklíněni v pohodlném divadelním křesílku, tak si začnete podupávat, houpat se do rytmu, mávat rukama a tančit s nimi. (…) A všeobecné veselí pokračuje, pokračují i srandičky a vtípky, sbor tančí líbivé a veselé choreografie, herci a herečky zpívají z plných plic a kvalitně. (…) Tu dobrou náladu v lidech můžete porcovat a rozdávat dál, tleská se a nakonec při děkovačce herci uspořádají učiněnou šou. (…) Ta bezvadná nálada z té nekončící parády vám vydrží až domů a ještě déle, aspoň doufám. (…)

 

BRNĚNSKÁ MAMMA MIA! SE LÍBÍ VÍCE NEŽ FILM

(tr) 26. říjen 2019 zdroj www.brnozurnal.cz

Muzikál Mamma Mia! hrají na Hudební scéně Městského divadla Brno od soboty 19. října a budou hrát ještě dlouho soudě podle nadšených ohlasů diváků i odborné kritiky. (…)    Muzikálové divadlo s takovým zázemím, jako máme v Brně, samozřejmě ví, že se tento kus bude líbit. (…) Předností muzikálu Mamma Mia! je celkem jednoduchý a přímočarý, přitom dost humorný i trochu lechtivý příběh. Největším lákadlem jsou samozřejmě nesmrtelné hity dnes již neexistující švédské skupiny ABBA. (…) V osmi stěžejních rolích účinkovali na premiéře Alena Antalová, Radka Coufalová, Pavla Vitázková, Igor Ondříček, Tomáš Sagher, Alan Novotný, Dagmar Křížová a Jonáš Florián. Hráli, zpívali a tančili s obrovským nasazením, což platí i o company. Měl jsem pocit, že diváci nevnímají herečku, zpěvačku tu a onu, nýbrž zcela se vnořili do děje a do postavy matky a dcery Sophie, nemluvě o pánech i dalších herečkách, zpěvačkách, tanečnicích. (…) Aranžér a dirigent Daniel Kyzlink (…) dal dílu modernější zvuk. (…) Zdařilá je scéna Emila Konečného umocňovaná barevnými efekty, prostor velmi nápaditě využila choreografka Hana Kratochvilová. Ansámbl nechává „vyřádit“ v nádherné závěrečné scéně. Brněnská Mamma Mia! je na velmi vysoké úrovni umělecké i technické. (…)

 

MĚSTSKÉ DIVADLO A MAMMA MIA! PRO SEBE STVOŘENÉ

Jana Soukupová 26. říjen 2019 zdroj MF Dnes

(…) Kdo ví, co čekat od zmíněného muzikálu a od muzikálové sekce Městského divadla Brno (MdB) – a má to obojí rád – ten se tentokrát dočká možná toho nejlepšího, co kdy zdejší Hudební scéna vytvořila. Pohodářská letní komedie Mamma Mia! o Donně, samostatné provozovatelce taverny na řeckém ostrůvku, a její dceři Sophii, která pozve svoje tři možné otce na vlastní chystanou svatbu, si tu naprosto dokonale sedla s režií a úpravou Petra Gazdíka, se zdejšími hereckými představiteli, s hudbou Abby v podání místního živého orchestru za scénou (mimochodem skvělou – z dílny Emila Konečného), s vtipnou a nepřepálenou choreografií Hany Kratochvilové i s odpovídajícími „letními“ kostýmy Elišky Ondráčkové Lupačové. Takovou show, jakou tento relaxační muzikál diváctvu nabízí, umí MdB patrně jako málokdo v naší republice a nejspíš i poměrně daleko za jejími hranicemi. Tady totiž i z nijak hlubokomyslného scénáře dokážou vytáhnout maximum díky hereckým výkonům a hudba i písničky Abby získávají v dokonalé souhře a nasazení představitelů, sboru i orchestru až odzbrojující náboj. Navíc se dá předpokládat, že v této vrcholné spolupráci a zjevném nadšení účinkují i všichni další alternující– a nejen v hlavních rolích. V recenzované repríze se o výkon až oslnivý, zejména pěvecky, zasloužila Markéta Sedláčková v roli Donny i stejně pěvecky jistá Jana Musilová coby její přítelkyně, stárnoucí milovnice plastických operací Tanya. Přičemž skutečně příjemným překvapením byl výkon druhé z Donniných kamarádek, baculky Rosie, kterou se sympaticky nepřehrávaným vtipem ztvárnila hostující Zuzana Skálová. (…) Zkrátka MdB začal svou muzikálovou sezonu opravdu zářivě. A má hit, na který se bude chodit patrně hodně dlouho.

 

SVĚTOZNÁMÝ MUZIKÁL MAMMA MIA! DORAZIL DO BRNA: KDO UMÍ, TEN UMÍ…

Peter Stoličný 24. říjen 2019 zdroj www.eurozpravy.cz

Světový muzikál, vytvořený ze známých písní skupiny ABBA, (…) si našel cestu i na Hudební scénu Městského divadla v Brně. (…) Na představení, které jsem viděl, hrála věrně a hluboce pravdivě matku Donnu Ivana Vaňková. Výborně v inscenaci vyšla trojice potencionálních tatínků. Viděl jsem Sama – Martina Havelku, Billa – Oldřicha Smysla a Harryho – Milana Němce. Moc hezké individuální typy, krásné a ve své různosti vzájemně se doplňující. Ale tak bychom mohli jmenovat všechny interprety. Kamarádky Donny, kamarádky Sophie, celé company. (…) MAMMA MIA! v Brně, je muzikál na vysoké úrovni. Zkušený režisér Gazdík, nápaditá choreografie Kratochvilové, neuvěřitelné množství kvalitních interpretů. Jako vždy jsou výborní jak herecky a pěvecky, tak pohybově. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->