Hvězda v pasti

Hvězda v pasti

 • Žánr Činohra
 • Scéna Činoherní scéna
 • Premiéra1. duben 2023
 • Délka představení2:25 hod.
 • Počet repríz28
 • Cena 580 - 620 Kč

konverzační komedie, česká premiéra

Garry Essendine, herecká hvězda a miláček londýnského publika ve třicátých letech minulého století, se chystá odjet na velké turné po Africe. Jeho přípravám však brání stále více okolností. Jedna z jeho mladých milenek – Garry je totiž notorický sukničkář – se do něj beznadějně zamiluje, jeho bývalá žena Liz – kterou naopak stále miluje Garry – se k němu nechce vrátit, jeho příznivkyně Lady Saltburnová se stále dožaduje schůzky a mladý dramatik Roland si bez ohledu na cokoli přeje, aby Garry hrál hlavní roli v jeho nové, „vysoce umělecké“ hře. Situace dostoupí vrcholu, když se Garry rozhodne řešit skutečnost, že jeden z jeho blízkých přátel spí se ženou druhého. Výsledkem je, že dotyčná žena zatouží po něm – a věci se jako ve správné komedii mohou dále komplikovat.

Garry je zkrátka velké dítě, herec na jevišti i v životě, okouzlující svým šarmem i nesnesitelný svou sebestředností. A přece potřebuje, aby se kolem něj jako planety kolem Slunce stále pohybovala skupina věrných přátel, neboť bez nich Slunce pohasíná. Bavíme se, když vidíme „hvězdu v nesnázích“, a dojímá nás, když se snaží uchránit svůj malý svět spřízněných duší, který potřebuje ke své práci.

Legenda anglické komedie Noël Coward si roli Garryho Essendina napsal v roce 1939 pro sebe a exceloval v ní v různých inscenacích po dalších dvacet let. Po něm v této roli zářili další prvotřídní angličtí herci jako Albert Finney, Peter O'Toole, Ian McKellen nebo Andrew Scott…

Je s podivem, že se tato báječně chytrá a jiskřivá konverzační komedie, se kterou na naše jeviště vstoupí duch idylické předválečné Anglie, na českých jevištích ještě nikdy nehrála, a tak ji v našem divadle uvidíte v české premiéře.

Upozornění: V představení se používají tabákové výrobky.

Ve veřejných prostorách Městského divadla Brno se samozřejmě nekouří. V případě užití tabákových výrobků na jevišti v rámci předepsané herecké akce jde o umělecké dílo, které požívá ochranu nedotknutelnosti ve smyslu autorského zákona. Cigareta je tak považována za rekvizitu. Používání cigaret, a to i elektronických, v již zrealizovaných představeních je považováno za umělecký efekt, který zatím nelze jinak nahradit. Nejedná se o kouření cigaret či dalších tabákových výrobků, ale o umělecké ztvárnění této činnosti.

Autor

 • Noël Coward

Režie

 • Mikoláš Tyc

Asistent režie

Překlad

 • Pavel Dominik

Kostýmy

 • Alexandra Grusková

Dramaturg

Scéna

 • David Janošek

Hudba

Světelná režie

 • David Kachlíř

Jazyková spolupráce

 • Eva Spoustová

Pohybová spolupráce

 • Adéla Stodolová

Plakát

 • Petr Hloušek, Tino Kratochvil

Umělecký záznam a střih představení

 • Dalibor Černák

Inscenační úprava

 • Mikoláš Tyc, Jan Šotkovský

Garry Essendine, herecká hvězda

Monica Reedová, Garryho sekretářka

Liz Essendiová, Garryho bývalá žena

Daphne Stillingtonová

Slečna Eriksonová, Garryho hospodyně

Fred, Garryho komorník

Roland Maule, progresivní dramatik

Henry Lyplatt, producent

Morris Dixon, Garryho manažer

Joanna Lyplattová, Henryho manželka

Lady Saltburnová

Občasník Jaroslava Štěpaníka (No. 57)

Jaroslav Štěpaník 8. duben 2023 zdroj www.divadelninoviny.cz

(…) Co překvapí, než se zvedne opona činohry MdB? Hvězda v pasti ve zdejším provedení je premiérou českou! Dobrých komedií je vždy málo, je tedy k podivu, že nezaujala dříve některé z četných tuzemských divadel.

Hlavní postavou je populární herec, miláček publika, hvězda – Garry Essendine. Autor do postavy vtělil sebe sama, a to s potřebnou míru nadhledu a parodie. Garry je milovníkem života.  Je středního věku, let přibývá, milostné eskapády střídá únava s potřebou klidu, pořádku a řádu, jak skýtá jeho dům s pohodlím a svitou, kol něj se točící. Dopřává si lásky, stejně sebelásky, přitom je svým způsobem i lásky mučedníkem. Právě tyto kontrastující podoby dávají prostor humoru.

(…) Igor Ondříček si s rolí skvěle vyhrává i pohrává, výborně mu sedne, diváky baví, výtečně ztvárňuje postavu, která je středobodem inscenace. Vhodně je volena působivá realistická scéna (David Janošek). Z rozlehlého přízemního prostoru, vybaveného i z potřeby po domácím pohodlí, vede imponující schodiště do patra. Dveří je na scéně opravdu dost, většina v přízemí. Zajímavé a v průběhu děje zvlášť exponovaná je dvojice dveří, za něž divák nenahlédne, o to víc jsou v komedii funkční a důležité. Jedny vedou do hostinského pokoje – ložnice, druhé do místnosti nejvíce užívané sekretářkou Monikou (Ivana Vaňková). I zde je místo, kam možno někoho skrýt či do skrýše na čas odklidit.

(…) Půvabná Monika, ztvárněná Ivanou Vaňkovou, je v roli dlouholeté sekretářky Garryho působivá a graciézní. Jistě je šéfovi cele oddána, snad i tajně a dlouhodobě do své hvězdy zamilována. Garryho atraktivní, bývalá žena Liz (Evelína Studénková), jako by se svým protějškem nadále žila, v domě je prakticky stále. Hvězda je zkrátka v permanentním dámském obležení. Publiku se tak nabízí možnost z hlediště obdivovat ženský půvab, podtržený perfektně upraveným zevnějškem. Nádherné kostýmy Alexandry Grusskové, jsou krejčovsky dokonale vypracované a barevně sladěné s nezbytnými doplňky. Poznamenat třeba, že i pánové jsou oděni vybraně a kvalitně.

(…) Lenka Janíková jako hospodyně, zaujala naprostou netečností k okolí, a nabuzovala smích publika při svém pravidelném, až joginském cvičení s úklidovou technikou (prachovkou na tyči). Jana Musilová podáním Lady Saliburnové zaujala výbornou taneční souhrou společně s Daphne. Opomenout nelze Rolanda, progresivního dramatika, který vstoupil do děje coby živoucí přízrak a postrach všech dramaturgů, principálů i hereckých hvězd. (…) Jan Brožek odevzdal vše, jak žádala povedená nadsázka, jeho výstupy náležely k těm nabuzujícím smích publika.

(…) První půle představení odpovídala podtitulu „konverzační komedie“. Nabídla vtipné dialogy i bonmoty, diváci reagovali jen na některé, expozice působila zdlouhavě, asi by prospělo zkrácení. Druhá půle vnesla do děje dynamiku, více situačního humoru, gradovala a vrcholila závěrečným rozuzlením plným komických momentů. I po dlouhém odstupu od prvního uvedení, dokáže Hvězda v pasti oslovit a pobavit i dnešní diváky.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->