Bylo nás pět

Bylo nás pět

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra7. prosinec 2024
  • Délka představení0:00 hod.
  • Počet repríz0
  • Cena

idylická komedie o kouzlu dětství

„Naši si myslí, že až budu velký, že budu sedět na kanceláři v teple, lidi budou přede mnou smekat, ale já budu olizovat kolky. A budu si posílat pro párek. To se mi nechce líbit. Nejraději bych sloužil u Bejvalů za pacholka, neboť bych nosil koženou zástěru a v uchu bych měl mosaznou náušnici proti uhranutí…“ Poznáváte? Jistě, tenhle malý mudrlant je kupecký synek Petr Bajza, hrdina poslední a nejslavnější prózy Karla Poláčka. A stačí k němu přidat další „hochy, co spolu chodíme“ – Antonína Bejvala, Édu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Zilvara z chudobince – a už je jich pět. A jsou připraveni zažívat rvačky s kluky ze sousedních vesnic, tajnou návštěvu místního biografu i snový výlet do daleké Indie…

Idylický obrázek z klukovského života vytvořil Karel Poláček v nelehkých osobních chvílích za druhé světové války. Vrátil se v něm do časů přelomu 19. a 20. století do maloměsta podobného jeho rodnému Rychnovu nad Kněžnou a prokázal v této knize znovu svůj neodolatelný cit pro jazykový vtip. Jeho malý vypravěč Bajza komentuje svět kolem sebe a humorné epizodky svého okolí s rozkošnou přemoudřelostí a neotřesitelnou dětskou logikou. Bylo nás pět tak nabízí okouzlující návrat k harmonii bezstarostného dětství, kdy se svět jeví ještě jako přehledný a správně uspořádaný a všechny problémy jako drobné a snadno řešitelné.

Tento půvabný kaleidoskop situací, které se opakují z generace na generaci a které všichni známe z vlastního dětství, nastuduje pro naše divadlo jeho stálý host – režisér Mikoláš Tyc.

Autor

Režie

  • Mikoláš Tyc
Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->