drama psané "slzami a krví"
Legendární drama "psané slzami a krví" se stalo bestsellerem a možná největší hrou amerického divadla. Autor, nositel Nobelovy ceny za literaturu, za něj získal svou čtvrtou Pulitzerovu cenu.
Hra vychází z "rodinného pekla", které autor zažil na vlastní kůži. Zobrazuje jeden den života rodiny Tyronů, jejich cestu nocí bolesti a smrti, ale také snů, lásky a očištění.
Z tisku:
Přízračný popis neodvratného konce rodiny V novém překladu Alice Nellis koncertují v cestě O´Neilla Bydžovská, Bartoška a Čapkové
Divadlo Bez zábradlí se stává scénou Alice Nellis. Jsem na rozpacích. Je lepší režisérkou filmovou nebo divadelní? Její divadelní myšlení dokládají právě inscenace v Bez zábradlí. Schisgalova Láska, Shermanova Když tančila, a do třetice - Cesta dlouhým dnem do noci Eugena O‘Neilla.
Obdivuhodné na Nellis je prolínání filmového obrazu s divadelním. V Cestě rozdělila scénu do tří plánů. V prvním exponuje velké detaily příběhu o totální devastaci rodinných vztahů, neposlepovatelných už ani přetvářkou, ve druhém polocelky charakterů, v dalším, odděleném přepážkou jakoby mimo obraz, navíc do dvou horizontů - ložnice Mary a jídelny - kulminují traumata členů famílie Jamese Tyrona.
V předpeklí nebytí
Více filmové než divadelní praxi odpovídá také hudební podkres celku. A ne ledajaký. Autory emotivních motivů, lyrických i expresívních, jsou Radek Pasterňák a Milan Nytra z Buty. Mistrovsky, a také vlastně přísnými návyky z filmové režie, vedla Alice k hereckému koncertu čtveřici hlavních aktérů, doplněnou na kvintet Zuzanou Čapkovou v roli hospodyně Cathleen. V O‘Neillovi suverénně exceluje Zuzana Bydžovská jako Mary Tyronová. V bolestném a neodvratném ponoru do drogového nebytí omračuje v tempu stacatto prestissimo. Do poslednících chvil vědomí se její Mary snaží zastřít vlastní prohry. Jejím alkoholově rezignovaným partnerem, provinčním hercem Jamesem Tyronem, bez minulosti a budoucnosti, je kontrastně zklidněný Jiří Bartoška.
Nenechte si ujít
Herecký rodinný klan Čapků přenášejí definitivně do Prahy jeho zatím nejmladší příslušníci, bratři Filip a Michal. Oba nejsou neznámí. Filip je držitelem muzikálové Thálie za Cikány, Michala zdobí nominace na Cenu Alfreda Radoka za Psí srdce ve Fedotovově ostravské inscenaci. Jejich bratři Jamie a Edmund Tyronové kráčejí zdatně ve stopách neřesti otce. Ve vichru do detailu promyšlených vztahů v poločase neodvratného rozpadu. Ve spojení s novým, lexikálně ztvrdlým překladem Nellis, s kostýmy a scénou Kataríny Hollé respektive Fero Liptáka - věřte, nevěřte, první zápisy na inscenaci a herecké výkony roku 2008. Znamenitý kousek!
J. P. Kříž, Právo, 12.1.2008