Vážení divadelní přátelé,
v jedné ze svých báječných básní si František Gellner, který žil na přelomu 19. a 20. století, stěžuje na to, jak moc je náš svět prolhaný:
„Všichni mi lhali, všichni mi lhali,
blázna si ze mne dělali.
Přede mnou citem se rozplývali,
za zády se mi vysmáli.
Žurnály, básníci, učenci lhali,
po léta za nos mě vodíce,
muži mi lhali a ženy mi lhaly.
Ženy ty lhaly mi nejvíce.“
Pominu-li jeho osobní antipatii k ženám (opravdu to s nimi neměl díky své povaze jednoduché, a navíc se zde jedná o zjevnou nadsázku), musím s ním, bohužel, i po jednom a čtvrt století souhlasit. Náš svět není o nic méně prolhaný než v jeho časech, než v jakýchkoliv časech existence lidské civilizace.
Nedávno ke mně připutovala informace, že se lidstvo dostalo do fáze, kdy se na internetu překlopily poměry lživých a pravdivých informací. Ty lživé poprvé dosáhly nadpoloviční úrovně. A to žijeme v období, kdy je AI – umělá inteligence zatím v plenkách. Po dosažení její „plné dospělosti“ se můžeme „těšit“ na další významnou změnu poměru mezi lží a pravdou ve veřejném prostoru.
Informace byly v lidské historii vždy významnou obchodní komoditou. A, bohužel, se dnes zjevně dobře prodávají jak informace pravdivé, tak i ty lživé. Ty lživé možná i lépe. A cílem všech těch nejrůznějších dezinformátorů, manipulátorů a podvodníků není nic jiného než jejich osobní zisk. Znamenitě se naučili obchodovat s lidským strachem, který obratně proměňují do nenávisti vůči zvoleným jednotlivcům nebo skupinám. Umně odvádějí veřejnost od racionálního vnímání našeho světa, od jeho pestrosti a především pak od schopnosti mezilidského vzájemného porozumění. Přesný opak toho, oč se snaží divadlo…!
Novodobé vědomé lži – dezinformace jsou definovány jako úmyslně lživé a klamavé informace, které se snaží cíleně ovlivnit náš vlastní úsudek. Jejich šíření však má vliv na celou společnost. Dezinformace se snaží vyvolat dojem, že jsou pravdivé a důvěryhodné, přestože to tak není. U dezinformací je zřetelný úmysl – dezinformace jsou tvořeny a šířeny úmyslně. Dezinformátor velmi dobře ví, že to, co tvrdí, není pravda…
Neznám člověka, který by nebyl přesvědčen o tom, že svět, na němž žijeme, by mohl být nádherný, kdyby… mezi všemi těmi „kdyby“, která kolem nás nacházíme, jsou účelové lži zajisté na vrcholu pyramidy zel.
Lidská neschopnost rozeznat pravdu od lži je odvěká. Toto resumé nakonec potvrzuje i geniální americký spisovatel Mark Twain, který jednou řekl: „Markantní rozdíl mezi kočkou a lží je ten, že kočka má jen devět životů.“
Jednou z významných vlastností dobrého divadla je to, že lež nesnáší, že ji pronásleduje, odhaluje a tepe. A ačkoliv se jedná o boj věčný, je nutné jej neustále podstupovat. Náš svět za to přes všechna „kdyby“ stojí!
Za všechny své kolegy se na další setkávání se s vámi těší