Stanislav Slovák oslaví 45. narozeniny

Stanislav Slovák oslaví 45. narozeniny

22. 7. 2022

V sobotu 23. července 2022 oslaví své půlkulaté výročí herec, režisér a umělecký šéf činoherního souboru Městského divadla Brno Stanislav Slovák.

Stanislav Slovák (*23. července 1977, Nitra)

Stanislav Slovák je absolventem Divadelní fakulty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění, na které vystudoval hned dva obory – muzikálové herectví a činoherní režii. Na svou alma mater se následně navrátil v roce 2010 coby vysokoškolský pedagog a vedoucí ateliéru muzikálového herectví.

Od roku 2000 je v angažmá Městského divadla Brno, na jehož prknech od té doby ztvárnil nemalou řádku výrazných muzikálových postav – Jan (Svět plný andělů), Kabaretiér (Cabaret), Vilém (Máj), Hud (Hair), Lujko Zobar (Cikáni jdou do nebe), Mikoláš (Markéta Lazarová), Bafstein (Zahrada divů), Myslivec (Divá Bára), Bill Sikes (Oliver!), Vypravěč (Pokrevní bratři), Otec Jany (Papežka), majitel lodi J. Bruce Ismay (TITANIC), Herodes (Evangelium o Marii), Duch v metru (DUCH), Vratko (Radúz a Mahulena), Mack Sennet (Chaplin), Rockový Pánbůh (Bítls), Billy Thompson (Poslední loď), Zestárlý Ruden Fénix (Ráj) a v nové sezóně se na něj můžete těšit v roli Bradýře Crofta v připravovaném muzikálu Medicus.

Postupně se zde mimo práce herecké začal podílet i na mnoha inscenacích také jako asistent režie a k dnešnímu dni má již na svém kontě rovněž pěknou řadu úspěšných samostatných režijních prací. Z těch nejaktuálnějších namátkou zmiňme například muzikálovou komedii Donaha! (2013), romantickou komedii Zamilovaný Shakespeare (2016), bláznivou muzikálovou komedii Monty Python’s Spamalot (2018), mysteriózní thriller Santiniho jazyk (2019) či elegantně excentrický muzikál Grand Hotel (2020), jenž byl při letošním vyhlašování Cen magazínu Musical-opereta oceněn jako Nejlepší muzikálová inscenace let 2020–2021. Nejnověji ve své režii dovedl na jeviště též nesmrtelnou českou komedii s písničkami Světáci (2021), dokonce ve světové premiéře pak pohádkový muzikál pro celou rodinu Sněhurka a já (2022) a je také režisérem oblíbeného hudebního pořadu Zdenek Merta u klavíru, jenž se na jevišti Činoherní scény objevuje pravidelně již od roku 2017.

Nejen jako režisér, ale také jako spoluautor pak již po mnoho let tvoří osvědčený tvůrčí tým spolu s hudebním skladatelem a dirigentem Karlem Cónem, dramaturgem Janem Šotkovským a hercem a autorem Petrem Štěpánem. Ze všech jejich úspěšných společných děl vyberme alespoň bláznivou hudební pohádku pro celou rodinu Sněhurka a sedm trpaslíků (2008), která má za sebou již více než sto repríz, rekapitulační leporelo Osmyčky (2018), které bylo v roce 2019 oceněno hlavní cenou mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic v Českém Těšíně a polském Cieszyně Zlomenou závorou, či hudební komedii Mendel aneb Vzpoura hrášků (2015), jejíž exkluzivní reprízy můžete právě v těchto dnech opět zhlédnout na Biskupském dvoře, kde jsou součástí programu k oslavám dvoustého výročí od narození proslulého Brňana a zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela.

Pro úplnost ještě uveďme, že sám Stanislav Slovák získal v roce 2009 Výroční cenu Literárního fondu za ztvárnění titulní role Františka v muzikálu František z Assisi, ve kterém hostoval na Nové scéně v Bratislavě.

A konečně, ke všem jeho hereckým i režisérským zkušenostem a úspěchům od 1. prosince 2020 přibyla i funkce uměleckého šéfa činoherního souboru. Ve všech oblastech, kterým se věnuje, mu tedy k jeho narozeninám přejeme všechno nejlepší a mnoho zdaru!

Zpět

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->