MdB PODCAST

Rozhlasové pořady z Městského divadla Brno nabízejí další možnost k setkání s tvůrci a herci našeho divadla.

Díky poutavým rozhovorům se v těchto podcastech dozvíte zajímavé detaily a informace o jednotlivých titulech našeho repertoáru. Budou se věnovat inscenacím současným i těm, které se na našich jevištích objevily v minulosti.

Podcasty můžete sledovat přímo na této webové stránce nebo v aplikacích:

      

Podcasty jsou rozděleny do několika tematických sekcí:
  • DRAMATIZACE vás seznámí s původně nedivadelními tituly, které byly pro jeviště upraveny;
  • ZLATÝ FOND připomene dnes již klasická díla hudebního divadla;
  • PŮVODNÍ TVORBA představí inscenace, které měly v našem divadle světovou premiéru;
  • POHÁDKY předčítané našimi herci;
  • části rozhovorů z naší talk show MdB KLUB.

MdB PODCAST - Rozhlasové pořady z MdB

DRAMATIZACE

Městské divadlo Brno jako první z českých divadel uvedlo na své jeviště dramatizaci románu jednoho z předních českých prozaiků Miloše Urbana, mysteriózní thriller Santiniho jazyk. O klíčovém tématu románu i inscenace, stavbách věhlasného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho a o obtížích vystižení jejich ducha i tvaru divadelními prostředky hovoříme s autorem předlohy Milošem Urbanem, autorem scénických projekcí Petrem Hlouškem a scénografem Jaroslavem Milfajtem.

Cesta knižního bestselleru, líčícího spletité osudy vily Tugendhat, na jeviště Městského divadla Brno. Povídání o vzniku dramatizace románu s jejím autorem Stanislavem Mošou, autorem literární předlohy Simonem Mawerem a divadelním publicistou Lubošem Marečkem.

ZLATÝ FOND

Čtvrtstoletí od premiéry kultovní inscenace Městského divadla Brno připomíná začátky dnes už pevně ustálené tradice uvádění broadwayských muzikálů v moravské metropoli. První uvedení novodobého příběhu Romea a Julie z New Yorku se v divadle na Lidické odehrálo přesně 23. února 1996. Jak na něj vzpomínají jeho tvůrci?

PŮVODNÍ TVORBA

Mnohaleté profesní i osobní přátelství Stanislava Moši a Zdenka Merty vedlo ke vzniku třetího dílu na sebe volně navazující hudební trilogie s titulem Ráj. Tento fantasy muzikál měl světovou premiéru v Městském divadle Brno v roce 2020. O jeho vzniku a tématech, kterých se Ráj dotýká, pro podcast povyprávěli oba autoři. Otázky jim položil Daniel Rymeš v roli robota AM111, který zároveň přečetl texty rozvíjející motivy tohoto mimořádného díla.

K povídání o vzniku divadelní verze známé filmové pohádky se připojil autor hudby a písňových textů Petr Ulrych, který zavzpomínal na svou celoživotní spolupráci s Městským divadlem Brno. Scénograf Jaroslav Milfajt přiblížil, jak vznikl nápad na vizuální podobu pohádky. Aleš Slanina přečetl i kousek z původní verze pohádky od Boženy Němcové a v pořadu zaznělo několik písní z inscenace.

POHÁDKY

Když mladý princ v nejvyšším patře věže rodného zámku odkryl oponu před obrazem neznámé princezny, zatajil se mu nad její krásou dech. Netušil ovšem, že putování za ní bude obnášet mnoho starostí a komplikací – a že bude muset přemoci i zlého černokněžníka. Ještěže cestou potkal tři vypečené pomocníky…Klasická pohádka Karla Jaromíra Erbena.

Víte, jak dědeček s babičkou k Voříškovi vůbec přišli? A víte, jak kočí Šulitka naučil Voříška štěkat? A víte, že když se Voříšek zdržel kvůli jitrnicím v hospodě, tak se pak v lese potkal s psí královnou? A víte, proč Pánbůh vlastně stvořil psům člověka? Pokud nevíte, je tady pro vás Psí pohádka Karla Čapka, kterou vám bude vyprávět Petr Štěpán.

Byl jednou tatínek dřevorubec, maminka a dvě děti – Jeníček a Mařenka. Maminka však umře a tatínek si přivede domů macechu. Té se děti tak zprotiví, že jednoho dne poručí tatínkovi, aby je zavedl do lesa a tam je nechal, aby se domů už nevrátily. Co se stalo dál, se dozvíte v klasické pohádce Boženy Němcové.

Pyšný a zpupný král při jedné ze svých cest vyslechne tajně sudičky. Ty určí právě narozenému uhlířskému synovi za ženu královu dceru. Král zuří a rozhodne se nechtěného zetě zbavit, ale čestnému a odvážnému Plaváčkovi naštěstí přichází na pomoc jeho kmotřička… V klasické pohádce Karla Jaromíra Erbena účinkují Lenka Janíková, Erika Kubálková, Marek Hurák, Robert Jícha, Ladislav Kolář a Tomáš Sagher.

Jako trest za porušení rozkazu musí královský kuchař Jiřík přivést svému králi zlatovlasou pannu. Dokáže však splnit tři přetěžké úkoly? Proslulá pohádka Karla Jaromíra Erbena o tom, že kdo pomáhá druhým, také si pomoc druhých zaslouží.

Klasická pohádka o mluvícím kocourovi, který dokázal přechytračit celý pohádkový svět. Jak se chudý mlynářský synek stane markýzem z Karabasu?

MdB KLUB

V naší livestreamové kavárně jsme uvítali naše tři přísné porotce z pořadu AktrŠéf Městský. Připomeňte si jejich veselý a zábavný stream s vámi, našimi diváky, i jako podcast.

Do našeho klubu si Barbora Goldmannová pozvala svého kolegu Aleše Slaninu. Jaké byly jeho začátky u divadla a jak jako herec zvládá dobu koronavirovou? I to se dozvíte v našem podcastu.

Do divadelního klubu si Jonáš Florián pozval svého kolegu Michala Isteníka, se kterým si povídal o Michalově hereckých začátcích, vztahu k divadlu, k Brnu a připomněl i Michalovo působení v BuranTeatru.

Pozvání Jonáše Floriána přijala herečka Kristýna Daňhelová, se kterou si povídal nejen o divadle, ale také o jejím dětství či studiu herectví.

V této epizodě si Jana Musilová pozvala do klubu MdB kolegyni Hanku Holišovou, se kterou si povídala i o jejích hudebních a tanečních začátcích.

Jana Musilová si pozvala do divadelního klubu MdB Roberta Jíchu, se kterým si povídala mimo jiné i o jeho pedagogických zkušenostech.

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací