O myších a lidech

O myších a lidech

  • Žánr Činohra
  • Scéna Činoherní scéna
  • Premiéra18. únor 2017
  • Délka představení2:00 hod.
  • Počet repríz42
  • Derniéra26. leden 2019

drama o snech a přátelství

Proslulý americký spisovatel napsal v roce 1937 příběh o dvou tulácích, kteří se nechávají na farmách najímat na sezonní práce, na základě vlastních zkušeností. A dal mu hned dvojí podobu: prozaickou a dramatickou. Slaboduchý hromotluk Lennie Small a jeho ochránce George Milton přicházejí pracovat na ranč do Salinaského údolí v Kalifornii. Mají sen, že si za vydělané peníze pořídí vlastní domek s hospodářstvím. Georgeova snaha uchránit Lennieho před zlem okolního světa se však ukáže jako marná. Lennie, který si kvůli mentálnímu postižení není vědom své obrovské síly, rád hladí hebké věci. Tato záliba, jejíž důsledky vyhnaly oba přátele z předchozího působiště, ústí i zde v tragédii, kterou předznamenává silákovo smrtící laskání myší a štěněte. Lennie nechtě zlomí vaz mladé ženě, jež se mu plná obdivu k jeho síle pokouší přiblížit…

Titul Steinbeckovy novely a divadelní hry vedle svého základního významu odkazuje k básni Roberta Burnse Myška: „Nejlepší plány myší a lidí / nejednou pýr jen a plevy sklidí.“ Působivý a silný příběh je osobitým komentářem bezmocnosti lidských iluzí a nejistoty osudu. Sociálně laděný obraz světa s linií individuálního příběhu spojuje postava Lennieho Smalla, jednoho z těch lidí, které „Bůh nedodělal“. Protiklad tělesné síly a duševní slabosti zde zcela naplňuje steinbeckovský kult primitivů chudých duchem, jejichž nezpůsobilost pro život je na tomto světě vyvažována jejich blízkostí k Bohu a přírodě i prazákladními atributy laskavého lidství.         

Autor

  • John Steinbeck

Režie

Asistent režie

Dramaturg

Úprava textu

  • Petr Gazdík, Jiří Záviš

Světelný design

  • David Kachlíř

Curley

Curleyho žena

Carlson

MÍT VIZI A TOUHU PO KOUSKU DOMOVA

Jiří P. Kříž 1. březen 2017 zdroj Právo

(…) O myších a lidech zaznamenává bezútěšnost zemědělských nájemných dělníků, za nimiž jsou na společenském žebříčku už jen bezdomovci. Sní o kousku vlastní půdy a domova a mají iluze, že toho je možné dosáhnout. Georgeova pohádka pro Lennieho je ale nakažlivá a usvědčuje z podobných tužeb skoro všechny aktéry příběhu, za jehož drsným jižanským horizontem hřeje slunce možné spolupráce a pospolitosti. V Brně je O myších a lidech hereckou inscenací. Nejvíc prostoru mají ovšemže dva kumpáni: životní praktik George a prostomyslný Lennie. Ondřej Studénka kreslí George jako člověka schopného výmyslem nakazit okolí, Lennie Jakuba Uličníka je v hromotlucké dobrotě a nevědomí dosahu činů hercovou životní rolí. (…) Úprava režiséra a dramaturga (Gazdík, Záviš) se chválabohu nejvíc dotýká charakteristiky Curleyho ženy, kterou v Brně hraje Kateřina Marie Fialová. (…) To není jen duchaprázdná koketa a fiflena, nýbrž v manželství nešťastná ženská, která má stejné sny o lepší budoucnosti jako mužští protagonisté. Je jejich utiskovaným protipólem, ale v maskulinní společnosti s ještě menšími osobnostními právy. (…) Ostatní nefigurkaří. Jejich postavy mají charakter i vlastní osud. (…) Výborný Steinbeck!

 

O MYŠÍCH A LIDECH JE BOMBA

Vratislav Mlčoch 27. únor 2017 zdroj www.babocka.vram.cz

(…) Velmi prostá scéna, panely potažené jutou. Je v nich všechno a nic. A zvuky, přírodní, leč umělé, abstraktní, i když konkrétní. Paradoxy hned od začátku. Leč herci v kostýmech, které je ihned sociálně i povahově zařadí. Jednoduché proměny scény, aby děj mohl uhánět vpřed. A jak dramaticky je představení vystavěno! (…) Rozestavění postav na šachovnici příběhu, interakce jejich povah a siločar jejich usilování, to všechno zcela jasně předjímá rozuzlení historky. (…) Navíc pan režisér všechny náznaky ponížil, zastřel, takže je přehlížíte, aby potom najednou, když si říkáte, „tady už se to přece musí stát, už k tomu mělo dojít,“ najednou vás rozlousknutí zápletky praští do mozku, o to efektněji, že je očekáváte. A samozřejmě šoku napomůže i naprosto civilní hra herců, kteří se zdají být vyvrcholením děje ještě víc překvapeni než jste vy. Tedy, než jsem byl já. Tak za tohle je u mne, pane režisére, klobouk dolů! (…)

 

NENAPLNĚNÉ SNY, HEBKÉ VĚCI A DOJEMNÝ LENNIE V MĚSTSKÉM DIVADLE BRNO

Pavla Haluzová 24. únor 2017 zdroj www.eurozpravy.cz

(…) Příběh Johna Steinbecka O myších a lidech, který napsal současně jako novelu i jako drama, se dočkal mnoha divadelních uvedení. (…) Inscenace Městského divadla Brno v režii Petra Gazdíka je plná vynikajících hereckých výkonů a působivé atmosféry nadčasového díla. (…) Autor se inspiroval vlastními zážitky a stvořil postavy slaboduchého siláka Lennieho a jeho ochránce George, kteří společně přicházejí pracovat na jednu farmu v Kalifornii. Lennieho záliba v hlazení hebkých věcí se jim stane osudnou. (…) Minimalistická režie Petra Gazdíka je založena na hereckých osobnostech a síle příběhu. (…) I pomalejší tempo inscenace je v tomto případě výjimečně pozitivním prvkem, který navozuje atmosféru „klidu před bouří“. (…) Silnou stránkou inscenace jsou především herecké výkony. Jakub Uličník jako by se narodil pro roli slabomyslného Lennieho, který je v jeho podání přerostlým dítětem. Uličník svou postavu naplnil přirozeností a nutno říct i jistou roztomilostí, díky níž s ním divák soucítí a dokáže mu odpustit i krutosti, jichž se silák nevědomky dopouští. Uličníkovi zdatně sekunduje Ondřej Studénka jako poněkud prchlivý sympaťák George. Je nutné zmínit i půvabnou Kateřinu Marii Fialovou v roli Curleyho ženy a dojemného Karla Mišurce v roli starce Candyho. Inscenace O myších a lidech je jedna z nejvydařenějších činoher z repertoáru Městského divadla Brno. (…)

 

O MYŠÍCH A LIDECH – PŘÍBĚH O NADĚJI A PŘÁTELSTVÍ V KOMORNÍM DRAMATU Z BRNA

Kateřina Šebelová 20. únor 2017 zdroj www.epochtimes.cz

(…) Z hereckých výkonů samozřejmě vyčnívá ústřední duo prostoduchého Lennieho (Jakub Uličník) a jeho ochranářského parťáka George (Ondřej Studénka). Jakub Uličník má díky (nejen své) tělesné konstituci  ideální předpoklady ke ztvárnění postavy Lennieho. Role prosťáčka disponujícího obrovskou fyzickou silou, která kontrastuje v zalíbení ke křehkým, jemným věcem, je dobře vyvážená až dojemná. Uličníkovo zaujetí poslouchat George za každou cenu i naslouchání jeho představám je zcela přirozená a uvěřitelná. Navíc je Uličníkovo herectví jasnou ukázkou, že s přirozenou lehkostí umí rozehrát nejen komediální postavy, ale i vážné role. Skvělý výkon, který si zaslouží pochvalu, jen dokazuje, že volba Jakuba Uličníka byla rozhodně trefou do černého. Kontrastem k jednoduchosti Lennieho je postava George, kterého ztvárňuje Ondřej Studénka. Také Ondřej Studénka si roli umí užít a s nekonečnou trpělivostí, ale přitom i patřičně nutnou dávkou nervozity a podráždění, dokáže Jakubovi Uličníkovi alias Lenniemu zdatně sekundovat. Oba herci tvoří vyváženou dvojici, která bez přehrávání a zbytečných gest zcela přirozeně působí na jevišti v tomto komorním kuse. Ondřej Studénka se ukazuje zatím ve své nejlepší roli. Umí ze sebe vydolovat lehkost herectví v těžkosti života svojí postavy. Slušný herecký výkon podává i Karel Mišurec, který na místních prknech nebývá až zas tak často k vidění. Role starého Candyho, který se z rezignace nad svým životem umí nadchnout pro nový a nesplněný sen, mu sedí ve své přesvědčivosti. Nezklame ani Igor Ondříček ztvárňující černocha Crookse, který bojuje s předsudky, nepochopením za svoji barvu kůže. Jediná zástupkyně žen – Kateřina Marie Fialová (Curleyho žena) svým šarmem a přesvědčivostí jen potvrzuje svoje čestné místo v ansámblu tohoto souboru. Výborně si užijeme i Jana Brožka v roli žárlivého manžela Curleyho. Inscenace O myších a lidech nabízí hluboce lidský příběh o přátelství a naději, které překonají téměř cokoliv. Dvouhodinová hra z pera amerického autora a držitele Nobelovy a Pulitzerovy ceny za literaturu sice časově zapadá do třicátých let minulého století, ale přesto nepostrádá svoji jistou nadčasovost. Tvůrci brněnské inscenace vsadili na neokázalost, jednoduchost a komorní náladu. (…)

 

 

O MYŠÍCH A LIDECH. PREMIÉRA V MĚSTSKÉM DIVADLE V BRNĚ

Peter Stoličný 19. únor 2017 zdroj www.kultura21.cz

(…) Režie Petra Gazdíka doslova slouží dramatu. Nevymýšlí si žádné speciální špílce, kterými by prosadil své režijní schopnosti. Ostatně, lze si všimnout už z jeho předešlých režií, že se Gazdík vždy snaží o poctivou interpretaci autorova díla. V Steinbeckově dramatu se to zase naplno potvrdilo. Dva hlavní protagonisté jsou na scéně pořád. Ostatní si musí vystačit s přesnou drobnokresbou často na velmi malé ploše výstupů. Daří se to Candymu, kterého hraje Karel Mišurec. (…) Jan Brožek jako zakomplexovaný synáček majitele ranče a manžel opomíjené ženy. Odporné individuum, dobře napsané a věrohodně hrané. Ale jeho žena, kterou hraje Kateřina Marie Fialová, je komplikovaná postava. (…) Ta role je i na malém prostoru, který jí autor dal, krásná. A herečka svou příležitost bezezbytku využila. Crooks Igora Ondříčka je zajímavá figurka černocha, který je smířen s apartheidem a se svou méněcenností. (…) V Steinbeckovi je postava George první opravdu velkou rolí Ondřeje Studénky a je vidět, že si ji herec náležitě užil. (…) Nejdůležitější rolí celého příběhu je mírně dementní silák Lennie Jakuba Uličníka. (…) Jednoduchý dobrák, který hladí vše jemné, ovšem nechtěně dokáže zabít, to je hluboce vypovídající role plná jemných citových pohnutí. (…)

 

Newsletter

Divadlo podporují

Oblast hledání

-->