BRNĚNSKÉ KOLO SE NA BISKUPSKÉM DVOŘE ROZTOČILO NA PLNÉ OBRÁTKY (MINIGLOSA)
Ondřej Doubrava 11. červenec 2017 zdroj www.musical.cz
(…) Děj se točí kolem tří reálných sourozenců Alenky, Elenky a Janíka Juráčkových, (…) kteří jdou na exkurzi do muzea se strejdou Tondou (ten už je fiktivní, ztvárňuje ho Michal Isteník). (…) Mimochodem, úvodní scénu v muzeu si pro sebe nádherně ukradla „brigádnice“ Dagmar Křížová. Strejda Tonda, plným jménem Antonín Cajthaml, je vynálezce a jak se brzy ukáže, jeden ultra tajný exponát, založený na kole, má něco společného se samotným Thomasem Alvou Edisonem. Také se do příběhu přikutálí kolář Birk (energický Dušan Vitázek), z něhož bude tumpachový i Vodník z Rusalky, a také se tu objeví další osobnosti Brna: Babinský, Nataša Gollová, mistři světa v kolové – bratři Pospíšilové. A aby toho nebylo málo, děti musí společně s třemi Strážci času, (nemůže je hrát nikdo jiný než bardi Zdeněk Junák, Ladislav Kolář a Josef Jurásek), zabránit krádeži Věstonické venuše. Přičemž Ondřej Studénka a Jakub Uličník ztvárňují dva zlodějské naivy až poplety, kteří trochu absolvovali drobný kousíček cesty strojem času z devadesátých let minulého století. (…) Máme tu zkrátka víceméně vše, co od autorů z dřívějších děl dobře známe a dobře to funguje. Sami tomu s oblibou říkají „balábile“, já tomu rád říkám „roztomilůstky“. Popkulturní odkazy, zdařilá umělecká licence, dramaturgický švih, humor na každém kroku, chytlavé písně, to jsou ty správné ingredience chutného žánrového guláše. Písničku Chce to tým, která uzavírá první polovinu představení, si jistě budete broukat ještě dlouho po skončení představení, zcela neironicky lze dodat: „I kdybyste nechtěli.“ A což teprve zásadní momenty příběhu, které nám představí Cajthamlovu lásku Márinku, v rytmu operety, kde září Kristýna Daňhelová, Lukáš Janota a Jan Brožek v mileneckém víceúhelníku!! Jasný highlight večera. (…) Jedná se tedy v základu o velmi pohodovou open-air podívanou a lze předpokládat, že v uzavřené variantě kamenného divadla by nefungovala tak dobře, ale takto ji slupnete jako velice chutnou letní jednohubku, kombinovanou díky scénografii Jaroslava Milfajta a mappingu Petra Hlouška i s prima vizuálním zážitkem. (…)
BRNĚNSKÉ KOLO JE KOMEDIÁLNÍ POHÁDKOU S PARODICKÝM PODTEXTEM
Markéta Stulírová 19. červen 2017 zdroj Brněnský deník
Mendel, Edison a bratři Pospíšilové. Nataša Gollová i kolář Birk, jenž údajně dokázal za jediný den porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet ho z Lednice do Brna. Také tato jména známých osobností se splétají v novém muzikálu Brněnské kolo. (…). Inscenace inspirovaná historií Brna je zábavnou hudební pohádkou pro dospělé splňující kritéria odlehčené letní zábavy, v níž nechybí parodické výstupy a odkazy k pop-kultuře. Autorské trio Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán již pro Městské divadlo napsalo a nastudovalo mnoho různorodých titulů. (…) A i tentokrát toto trio doplnil hudební skladatel Karel Cón, jemuž se v Brněnském kole podařilo s pomocí živého orchestru přenést do hudební roviny to, co v sobě nese text: parodii, vtip a nadhled. (…) Vtipně napsané jsou figury zlodějíčků hledajících Věstonickou venuši, Jakub Uličník a Ondřej Studénka jimi na scénu vnáší cosi z někdejších veksláků i stávajících městských lůzrů. Hlavní roli profesora Cajthamla zdařile ztvárňuje Michal Isteník, který se poctivě popasovává se všemi úskalími této veskrze kladné postavy. Příběh inscenace o Birkově kole i tajemném stroji postaveném Edisonem je fikcí, byť se opírá o reálná fakta. Pohrává si s fantazií a tak trochu i s divákem. Pokud publikum na tuto hru přistoupí a udrží si nadhled, čeká jej zábavný večer s originálním příběhem.
BRNĚNSKÉ KOLO SE VTIPNĚ VALÍ (…)
Luboš Mareček 19. červen 2017 zdroj www.mestohudby.cz
Brněnské kolo, tedy nová hudební komedie z produkce Městského divadla Brno, se přikutálelo do Biskupského dvora. Titul je dalším autorským příspěvkem v sérii zdejších open air představení, která využívají magické kulisy komplexu historických budov s katedrálou v pozadí. Zábavná šaráda spojuje historická fakta i místní legendy s muzikou a s fantaskní pohádkovou story. (…) Název představení samozřejmě odkazuje ke známé pověsti o koláři Birkovi, který v roce 1635 údajně za jediný den dokázal porazit strom, vyrobit z něj kolo a dokutálet je z Lednice do Brna. Tento borec je také jednou z hlavních postav, i když zobrazované jmenované kolo je tady ve finále zcela něco jiného, a sice krycí název pro tajemný stroj zkonstruovaný v 19. století. (…) Nu a do defilé skutečných i legendárních postav se ještě přimíchá Thomas Alva Edison, který do Brna přijede za svým přítelem profesorem Cajthamlem a který je vlastně protagonistou kusu. A aby toho nebylo málo, jsou ve hře jako hlavní hrdinové ještě tři děti (ratolesti herečky Aleny Antalové) a trio tajemných muzejních strážců, kteří jsou vlastně éterické bytosti. (…) Příběh hudebně dotvořil Karel Cón. Diváka čeká v podání živého komorního orchestru (9 hráčů), který je usazený v malebném podloubí nad hlavami herců, desítka songů. A protože sám scénář je prošpikovaný parodickými odkazy na leccos (herectví, divadelní praxe, operetní i popová klišé atp.), dělá to podobné i Cónova hudba. (…) S hlavní rolí profesora Cajthamla se s úspěchem popasoval Michal Isteník, který se nebojí někdy adekvátně přitlačit na pilu, aby toto hraní v plenéru mělo patřičný efekt. Když ho mučí dva zloději a vyhrožují mu, ať konečně zazpívá, a tedy prozradí něco o cenném exponátu, reaguje s tím, že mu vždy všichni říkali, aby namísto zpěvu raději držel pusu. Což je zčásti interní profesní legrácka, kterými se to v textu hemží. (…) Ostatně všechny vtípky à la Brno tady spolehlivě fungují. (…)